26 Mayıs 2017 Cuma

Kanada Ekspres Giriş Göçmenlik Sistemi 2016 Raporu

2016 yılında Kanada’ya ekspres giriş göçmenlik sistemi ile kabul edilenlerin çoğunluğunun aday puanı (CRS) 450’nin altında. Hatta bazı göçmenlerin çekirdek CRS puanlarının 350 civarında olduğu bile görülüyor. Temel CRS puanına Kanada’dan yapılan iş teklifi, eyalet aday nominasyonu ya da Kanada’da alınan eğitimler dahil değil.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanlığı (IRCC) tarafından geçen hafta yayınlanan raporda Ekspres Giriş göçmenlik sisteminin 2016 istatistikleri yayınlandı.

2015 yılı Ocak ayında ilk yürürlüğe girdiğinden bu yana iki hükümet gören, birkaç defa güncellenen ve şu an Kanada’nın en çok göçmen alan federal göçmenlik programı Ekspres Giriş göçmenlik sistemi tüm dünyada nitelikli göçmenlerin Kanada’ya gitmek için kullandıkları en popüler göçmenlik sistemi oldu.

Ekspres Giriş sisteminde göze çarpan bazı bilgileri verelim.

2016 yılında kabul edilen göçmenlerin çoğunun aday puanı 450’nin altında kaldı. Toplam 33.782 kabul edilen göçmenin 18.788’inin CRS puanı 450 altında olduğu görüldü.

2015 ve 2016 yılları için 41.466 göçmenlik başvurusu alındı. Diğer aile üyelerinin de göz önüne alındığı düşünüldüğünde göçmenlik başvurusu tamamlanan kişi sayısı 78.015. Bu durumda  her başvurunun kişi ortalaması 1.9.

Ekspres giriş sistemi içerisinde ilk iki sene 183.009 profil oluşturuldu. Kabul edilen başvuru sayısı tüm başvuruların yüzde 23’üne denk geliyor. 2017 yılında her ay yapılan çekilişlerde önceye oranla daha fazla göçmen seçildiğini göz önüne alırsak bu oranın gittikçe artacağını öngörebiliriz.

Sistemde oluşturulan profillerin neredeyse yarısı olan 170.221 profil (oluşturulan tüm profillerin %48’i) başvurusu eşik kriterlerini yerine getirmediği sebebiyle reddedildi. Ekspres giriş havuzuna kayıt yaptırmak isteyen adayların federal nitelikli işgören sınıfı (FSW), federal kalifiye işçi programı (FST) ve Kanada Tecrübe Sınıfı (CEC) programlarından en az birinin eşik kriterini yerine getirmeleri gerekiyor.

Kanada göçmenlik bakanlığı (IRCC) ekspres giriş sisteminde kabul edilen adayların göçmenlik işlemlerini altı ay içerisinde tamamlıyor.

Ekspres giriş sisteminde göçmenlik kabul puanı bugün itibariyle 415’tir. Bu seviye 2015 yılından bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Yayınlanan IRCC raporu düzenlenen ITA’lar, çekilişler ve çekilişlerde seçilen aday sayılarının nasıl belirlendiği konusunda da bilgi veriyor.  

2016’nın ilk iki ayında her bir çekilişte düzenlenen ITA sayısı 1.500 iken Mart ve Ağustos ayları arasında daha az sayıda ITA düzenlenen çekilişler de yapıldı. IRCC’ye göre bu aylarda 600 puan değerinde olan iş teklifi ve eyalet aday sertifikası olan adaylar özellikle göçmen olarak seçildi. Bu yüzden iş teklifi ya da eyalet aday sertifikası olmayan daha az aday göçmen olarak kabul edildi.

2016 yılı Eylül ayından sonra çekilişlerde kabul edilen göçmen sayıları artış gösterdi. Her çekilişte ortalama 3000 üzeri ITA düzenlendi.

IRCC zamanla sistemde bazı güncellemeler yaptı. Bu geliştirmeler özellikle daha kalifiye yabancı göçmen adaylarını ülkeye kazandırmayı amaçlıyor.

Şu an itibariyle federal ekspres giriş sistemi aday havuzu Kanada’ya ekonomik göçmen başvurularının ana insan kaynağını oluşturuyor.


IRCC’nin yayınladığı grafikler aşağıda yer alıyor. 29 ve 42 inci çekilişler arası Mart ile Ağustos 2016 aylarını gösteriyor. Bu aylarda çekilişlerde daha az kişi göçmen olarak kabul edildi.

 Bu çekilişlerde kabul edilen göçmen sayısı ile eşik puan seviyesi arasında direk ilişki var. Çekilişlerde kabul edilen göçmen sayısı arttıkça kabul puan seviyeleri düşüyor. 

CRS puanlarının iyice düşmesi oldukça olumlu bir gelişme. Artık daha fazla aday Kanada’ya göçmen olarak kabul edilecek.

 Son dönemlerde Kanada’nın çeşitli eyaletlerinden de göçmen alımı için çeşitli adımlar görülüyor. Kendi göçmenlik sistemlerini federal ekspres giriş sistemine uyumlu hale getiren eyaletler hem kendi göçmenlik sistemlerinden göçmen kabul ediyorlar hem de ekspres giriş havuzunda kayıtlı olan bazı adaylara davetiye gönderiyorlar. Örneğin Ontario eyaleti 400 ve üzeri puanı olup federal göçmen havuzunda yer alan adaylara ilgi mektubu gönderiyor. Nova Scotia eyaleti meslek listesi oluşturdu ve göçmen alımı yapıyor. British Columbia kendi göçmen çekilişlerini yapıyor. Saskatchewan ekspres giriş kategorisinden göçmen alımı yaptı ve yakınlarda tekrar yapmaya hazırlanıyor.

Kanada göçmenlik sisteminde yer almak için şu an mükemmel bir zaman.

Murat Kandemir, 26 Mayıs 2017   

1 yorum:

  1. Hocam merhabalr express giris yapabilmek için hangi sartlara sahip olmak gerekir . Tesekkur ederim

    YanıtlaSil