HAKKIMDA1999 yılında göç ettiğim ABD’de bir dil okulunda kısa bir İngilizce eğitimi gördükten sonra 2000 yılında Kanada’ya yerleştim.

2002 yılında Toronto City Adult Learning Center, CALC’da aldığım 2 yıllık eğitim sonunda ikinci bir lise diploması aldım. 2002 yılında Centennial College’da Sosyal Hizmetler Memuru programı okudum. 2005’de MCIS (Multilingual Community Interpreter Services) adlı bir kurumda tercümanlık eğitimi aldım. Daha sonra 2008 yılında Humber College’daki Göçmenlik Danışmanı Diploma programını bitirdim.

2005-2009 arası Toronto’da Göçmenlik ve İltica Kurulu (IRB), Toronto Ceza ve Trafik Mahkemeleri, Toronto Polisi, gözaltı merkezleri, ceza evleri, çeşitli hastaneler ve sosyal hizmetler ofisleri gibi resmi kurumlarda  yetkili tercüman olarak çalıştım.

2005’den beri Ontario Mütercim Tercümanlar Odası, ATIO’nun (Association of Translators and Interpreters of Ontario) üyesi olup İngilizce-Türkçe sertifikalı yetkili tercümanıyım. Tüm Kanada makamlarınca tanınan yetkili tercümanlık sıfatım sayesinde tüm yazılı çevrilerinizi ATIO onaylı tercüman olarak yapabilirim.

Kanada’da yıllarca göçmenlik avukatlarının yanında çalıştım. Her türlü tercüme hizmetlerinin yanı sıra göçmenlik, sponsorluk ve iltica davalarında Toronto bölgesinde çeşitli avukatlarla birlikte çalıştım.

Humber College’da ‘Göçmenlik Danışmanı Diploma’ programını başarıyla bitirdikten sonra 2008 yılında o dönemin meslek odası sıfatında bulunan Kanada Göçmenlik Danışmanları Odası’nın, CSIC (Canadian Society of Immigration Consultants) meslek sınavında başarılı olup Yetkili Göçmenlik Danışmanı sıfatını kazandım. Yetkili Kanada göçmenlik danışmanı olarak hizmet vermeye başladım.

Kanada Göçmenlik Bakanı Jason Kenney bir yıllık bir araştırma ve inceleme sonunda C-35 Yasası’nı (Bill C-35) çıkarmış ve bu yasanın getirdiği yeniliklerden biri de CSIC’in meslek odası statüsünün iptal edilmesi olmuştu.

Uzun bir seçim süresi sonunda Kanada Göçmenlik Danışmanları Düzenleyici Kurulu, ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) 2011 yılında yeni meslek odası olarak seçildi. 

2011 Ağustos ayı itibariyle ICCRC üyesi oldum. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programını bitirdim ve tezimde Türk ve Kanada Mülteci Politikalarını Karşılaştırdım.

Londra'da IELTS uzman eğitici eğitimini aldıktan sonra son iki yıldır IELTS sınavı uzmanı olarak dersler veriyorum. 

Academy-Canada Göçmenlik ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirket bünyesinde etkili Kanada göçmenlik danışmanı (RCIC) olarak hizmet vermeye devam ediyorum. 

9 yorum:

 1. MERHABA. ULUSLARARASI ÖĞRENCİ STATÜSÜYLE KANADA'DA BULUNMAK İSTİYORUM. DESTEK OLABİLİR MİSİNİZ?

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba kanadaya iş amaçlı göç etmek istiyorum bana yardımcı olur musunuz

  YanıtlayınSil
 3. Merhabalar kanada da sofor olarak calismak isterim bana bi yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba Murat bey.sizi uzun zamandır araştırıp takip ediyorum.basarilarinizdan dolayı sizi tebrik ediyorum.kanadada çalışma izni almak için sponsorluk olmadan ne yapmalıyız?

  YanıtlayınSil
 5. Merhaba Murat bey. Sizi uzun zamandır araştırıp takip ediyorum. basarilarinizdan dolayı tebrik ediyorum. Sponsorluk anlaşması olmadan orada nasıl resmi çalışma iznine sahip olabilirim?

  YanıtlayınSil
 6. ben ailece kanada'ya yerleşmek istiyorum, 4-5-16 yaşında çocuklarım. bana bu konuda bilgi sahibi yapabilir misiniz?
  çocuklarım bundan kalan hayatlarını kanada yaşasın istiyorum

  YanıtlayınSil
 7. 9 ve 5 yaşında 2 çocuğum var..çocuklarımın geleceği için hayatımın geri kalan kısmını kanada da yaşamak istiyorum. yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlayınSil